Cadillac zapowiedział swój pierwszy samochód całkowicie elektryczny

Cadillac zapowiedział swój pierwszy całkowicie elektryczny model. Samochód otrzyma nadwozie crossovera. Dane techniczne oraz nazwa pojazdu zostaną ujawnione w późniejszym terminie. Nowy model ma kosztować mniej niż Tesla Model X – jego cena będzie zbliżona do porównywalnych samochodów spalinowych.

General Motors poinformował, że Cadillac stanie się kluczową marką koncernu w obszarze elektromobilności. Zapowiadany model, jako pierwszy w ofercie GM, zostanie oparty na zupełnie nowej architekturze BEV3, przeznaczonej specjalnie do pojazdów elektrycznych. Jak informuje amerykański koncern, nowa platforma pozwoli na konstruowanie samochodów o różnych typach nadwozia, które będą mogły być oferowane zarówno z napędem na przednie, tylne, jak i na wszystkie koła.

Specjalnie na potrzeby powstającej architektury projektowane są odpowiednie ogniwa litowo-jonowe, zaś akumulatory stosowane w opartych na niej EV mają być dostępne w wersjach o różnej pojemności, dostosowanej do wymogów klientów. Pojazdy wykorzystujące nową platformę zapewnią zasięg przekraczający 480 km na jednym ładowaniu.

Obecnie w ofercie Cadillaca znajduje się m.in. sedan CT6 w odmianie Plug-in (na ostatnim zdjęciu). Dzięki akumulatorom litowo-jonowym o pojemności 18,4 kWh pojazd oferuje zasięg ok. 50 km w trybie zeroemisyjnym. Wartość tę określono w cyklu testowym EPA, a więc jest zbliżona do wyników osiąganych w warunkach rzeczywistych. W USA ceny samochodu rozpoczynają się od 75 090 dolarów netto (ok. 280 000 zł).

Do 2023 r. General Motors zamierza wprowadzić na rynek 20 nowych modeli zeroemisyjnych. Z kolej do 2026 r.koncern planuje sprzedawać 1 mln EV rocznie.

Źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych - ORPA.PL