Hyundai i KIA zaprezentowały system automatycznego ładowania i parkowania EV

Hyundai Motor Company i Kia Motors Corporation opublikowały film przedstawiający koncepcję bezprzewodowego systemu ładowania pojazdów elektrycznych z systemem automatycznego parkowania (AVPS).

Według założeń, system zapewni wygodę kierowcom, którzy mają problem zarówno ze znalezieniem miejsc parkingowych, jak i ładowaniem, wynikający ze stale rosnącej liczby samochodów elektrycznych. Koncept zakłada zwalnianie miejsc do ładowania przez całkowicie naładowane samochody i umożliwia ładowanie kolejnych, oczekujących EV.

Po zleceniu ładowania za pomocą smartfona, pojazd automatycznie przejdzie do wolnej stacji bezprzewodowego ładowania. Gdy samochód jest już w pełni naładowany, przemieszcza się na inne wolne miejsce parkingowe za pomocą automatycznego systemu parkowania (AVPS), zwalniając miejsce do ładowania innym EV. Kierowca będzie w stanie wezwać pojazd, który automatycznie powróci do miejsca, w którym oczekuje jego użytkownik.

Cały proces ma się odbywać poprzez ciągłą komunikację między samochodem elektrycznym, parkingiem, a systemem ładowania i kierowcą. Parking wysyła lokalizację pustych miejsc parkingowych i stacji ładowania, a system ładowania aktualizuje stan ładowania pojazdu w czasie rzeczywistym.

Hyundai i Kia rozważają komercjalizację zaprezentowanej technologii po wdrożeniu samochodu z 4 poziomem autonomiczności około roku 2025. Oba koncerny planują także sprzedaż modeli samosterujących  od 2021 r., dążąc do celu, którym jest wprowadzenie na rynek w pełni autonomicznych pojazdów do roku 2030.