Polski motocykl dakarowy LEM Thunder

Coraz więcej firm i instytucji wypuszcza na rynek pojazdy elektryczne. Swoich sił od ponad 5 lat w budowaniu motocykli elektrycznych próbują także studenci z jednej z czołowych uczelni technicznych w kraju, czyli Politechniki Wrocławskiej.

 

Studenci przygotowali projekt lekkiego elektrycznego motocykla dakarowego, pod nazwą LEM Thunder, który swoją premierę będzie miał już w czerwcu. Sami zaprojektowali ramę, wahacz, baterię, elektronikę i wiele innych komponentów motocykla. Natomiast design motocykla został zaprojektowany przez wrocławską firmę Unikat Motorworks.

Pojazd wystartuje w prestiżowych zawodach SmartMoto Challenge, które odbędą się w tym roku po raz piąty w Barcelonie oraz po raz pierwszy w Polsce we Wrocławiu.

 

Będzie to motocykl elektryczny przystosowany do najtrudniejszego rajdu świata, jakim jest Dakar. Planujemy wyposażyć go we wszystkie potrzebne funkcje i udoskonalenia, aby mógł stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom! – relacjonuje Szymon Duda, lider projektu LEM Thunder. - Mamy spore doświadczenie, jako uczestnicy takich zawodów, bo z naszymi motocyklami elektrycznymi pojawiamy się w Barcelonie regularnie od 2013 roku.

 

W poprzednich edycjach konstruowaliśmy m.in. motocykl miejski (MOS), pojazd do przewozu pizzy (LEM Napoli), motocykl policyjny (LEM Bullet), a w ubiegłym roku crossowy (LEM Falcon). I to właśnie ten ostatni pojazd zapewnił nam komplet zwycięstw w Hiszpanii. Zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, zwyciężając też w konkurencjach statycznych i dynamicznych.

 

Efektem projektu ma być motocykl crossowy o napędzie elektrycznym z mocą silnika do 30kW i dostępny od 0 RPM moment obrotowy o wartości 250Nm, który pozwoli na podróż o zasięgu 90km. Zasięg można zwiększyć, jednak celujemy w zwycięstwo w zawodach, dlatego redukujemy masę pojazdu. – dodaje lider projektu. Podczas budowy maszyny wykorzystujemy technologię druku 3D, a włókno węglowe stosowane na poszycie, umożliwia znaczną redukcję masy, którą szacujemy na poziomie 120 kg.

 

Od kilku lat propagujemy pojazdy elektryczne i modę na elektromobilność. Aby jeszcze bardziej promować ekologiczne pojazdy, organizujemy zawody Wrocław SmartMoto Challenge pierwsze zawody motocykli elektrycznych w Polsce. Podczas zawodów oceniany jest nie tylko motocykl i jego możliwości dynamiczne, ale także umiejętności drużyny w kwestiach biznesowych.

 

W ramach wydarzenia odbędzie się również Festiwal Elektromobilności, na którym zostaną zaprezentowane pojazdy elektryczne. Widzowie będą mogli zobaczyć i spróbować jazdy elektrycznymi pojazdami, od rowerów, przez motocykle po samochody. Impreza odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia na kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz na torze do jazdy terenowej.