Energia dla miast przyszłości. Elektryfikacja tematem przewodnim FUTURE FORUM by BMW

W ciągu nadchodzących tygodni platforma dialogowa FUTURE FORUM by BMW Welt zaprezentuje pasjonujący wgląd w świat jutra. Motywem przewodnim wydarzeń zaplanowanych na maj i czerwiec jest elektryfikacja.

Dzięki wkładowi ze strony ekspertów w różnych dziedzinach temat będzie analizowany z wielu perspektyw. Poszczególne wydarzenia skupią się m.in. na cyklu życia akumulatorów, wyzwaniach logistycznych związanych z elektryfikacją oraz brzmieniu e-mobilności. Ostatnie z wymienionych wydarzeń wyznacza początek nowej serii poświęconej brzmieniu, która odbędzie się z udziałem Renza Vitale, dyrektora kreatywnego ds. brzmienia w markach BMW, MINI i Rolls-Royce.

Energia i mobilność w okresie przejściowym.

Elektryfikacja oznacza nowe napędy i rozwiązania strukturalne w zarządzaniu energią oraz nieznane wcześniej możliwości w zakresie konstrukcji pojazdów i akustyki. Ten trend będzie odgrywać istotną rolę w miastach przyszłości, ponieważ mobilność elektryczna stanie się kluczowym elementem inteligentnego miejskiego stylu życia ukierunkowanego na oszczędzanie zasobów. Warto zaznaczyć, że innowacje w tej dziedzinie wpłyną nie tylko na przemysł motoryzacyjny. Elektryfikacja będzie oddziaływać na całą logikę energii i mobilności. Pojazdy elektryczne zyskają status innowacji międzybranżowych, przekraczających dotychczasowe granice istniejące w przemyśle, a w przyszłości będą wykorzystywane jako dodatkowe urządzenia do elastycznego magazynowania energii na potrzeby inteligentnej sieci energetycznej.

Cykl życia akumulatora.

W centrum dyskusji na temat elektryfikacji znajduje się jedna kluczowa kwestia – magazynowanie energii elektrycznej. Z tego powodu pierwsze wydarzenie w ramach serii jest w całości poświęcone akumulatorom. Eksperci w dziedzinie badań, rozwoju i recyklingu akumulatorów omówią poszczególne etapy cyklu życia akumulatora – począwszy od pozyskiwania surowców po produkcję i od użytkowania aż po wtórny recykling. W gronie zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Michael Baumann, współzałożyciel i dyrektor generalny w Twaice; dr Matthias Buchert, dyrektor ds. zasobów i mobilności w Öko-Institut e. V.; Matthias Dohrn, starszy wiceprezes w BASF, oraz Andreas Raith, dyrektor ds. badań i rozwoju technologii akumulatorów w BMW Group. Oprócz aspektów czysto technicznych nacisk zostanie położony na ochronę środowiska i kwestię odpowiedzialności, a także badania nad rozwiązaniami alternatywnymi i superakumulatorami. Uwaga: wydarzenie odbędzie się w języku niemieckim.

Moc zawsze i wszędzie – infrastruktura ładowania.

Jak będzie wyglądać infrastruktura do ładowania pojazdów w ciągu najbliższych 1–2 lat? A za 5–10 lat? Eksperci i młodzi innowatorzy działający w obszarach zarządzania energią, infrastruktury i technologii ładowania, m.in. Daniela Märkl (Juice Technology) i Lex Hartmann (Ubitricity), odpowiedzą na te i inne pytania podczas dyskusji panelowej. Gospodarzem wydarzenia będzie Thomas Köhler, ekspert i lider opinii w dziedzinie cyfryzacji i bezpieczeństwa cybernetycznego. Omówione zostaną między innymi takie kwestie jak aktualne zróżnicowanie dostawców, nowe zjawisko „niepokoju o zasięg” związane z pojazdami elektrycznymi oraz inteligentne sieci energetyczne. Uwaga: wydarzenie odbędzie się w języku niemieckim.

„Reclaim the future” – magazynowanie energii jako wymóg rewolucji energetycznej: dlaczego elektrownie słoneczne i turbiny wiatrowe nie wystarczą.

We współpracy z partnerem 1E9 wydarzenie z serii RECLAIM THE FUTURE, które zostało zainicjowane w kwietniowej sesji, odbędzie się również w czerwcu. Będzie poświęcone optymalnym technologiom magazynowania zrównoważonej energii w miastach przyszłości. Na całym świecie analizowanych jest wiele różnych rozwiązań, m.in. domowe systemy magazynowania, które można ze sobą łączyć, tworząc wirtualną elektrownię. Inni badacze skupiają się na pojazdach elektrycznych i możliwości ich włączania do sieci elektrycznej lub zakładach wykorzystujących nadmiar energii elektrycznej do produkcji gazu, który można następnie wykorzystywać do generowania elektryczności. Podczas spotkania przedstawione i przeanalizowane zostaną różne opracowane koncepcje. Uwaga: wydarzenie odbędzie się w języku niemieckim.

Brzmienie elektryfikacji

W czerwcu w ramach FUTURE FORUM by BMW Welt odbędzie się cykl anglojęzycznych wydarzeń z udziałem Renza Vitale poświęconych brzmieniu. Cykl rozpocznie się od sesji „Brzmienie elektryfikacji”, w ramach której Renzo Vitale oraz wybrani eksperci i artyści wyruszą w wielowątkową podróż przez różne aspekty dotyczące dźwięków. Jakie będzie brzmienie elektryfikacji? Jakie nowe możliwości otworzy przed nami inżynieria dźwięku? Miasta, samochody i muzyka – w jaki sposób nowe technologie będą zmieniać ich brzmienie? Temat będzie analizowany z wielu ciekawych perspektyw przez tak renomowanych ekspertów jak dr Brigitte Schulte-Fortkamp, profesor w dziedzinie psychoakustyki i oddziaływania hałasu na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie.

Pełen kalendarz imprez oraz dodatkowe informacje na temat wszystkich wydarzeń i transmisji na żywo można znaleźć na stronie www.bmw-welt.com/futureforum.