PGNiG wygrało kolejny przetarg na dostawę LNG dla warszawskich autobusów

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny po raz drugi wygrała przetarg na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla floty Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Przez kolejne dwa lata LNG będzie dostarczane do stacji tankowania zlokalizowanej w zajezdni przy ulicy Ostrobramskiej.

Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG S.A., powiedział:
“Szerokie wykorzystanie ekologicznych paliw gazowych w transporcie publicznym to jedna z najlepszych metod szybkiej poprawy jakości powietrza w polskich miastach. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo konsekwentnie stawia na rozwój gazomobilności, gwarantując przewoźnikom szeroki i pewny dostęp do gazu ziemnego w postaci sprężonej CNG i skroplonej LNG. Kolejny wygrany przetarg na dostawy LNG do warszawskich autobusów pokazuje, że ten kierunek jest słuszny, a nasza oferta konkurencyjna”.

Aktualnie PGNiG Obrót Detaliczny dostarcza paliwo LNG do Zajezdni Ostrobramska na mocy rocznej umowy, która wygasa w kwietniu 2020 r. Nowa umowa o wartości około 6 mln zł będzie obowiązywała przez kolejne 24 miesiące. W jej ramach PGNiG ma dostarczyć 2 200 ton paliwa LNG.

MZA w Warszawie ogłosiło niedawno, że do 2022 r. planuje zakup kolejnych 160 autobusów na gaz, w tym 90 pojazdów napędzanych LNG. Dołączą one do floty blisko 200 autobusów gazowych, które już jeżdżą po ulicach stolicy.

Paliwo gazowe stanowi niskoemisyjną alternatywę dla dominującego w polskim transporcie publicznym oleju napędowego, ponieważ cechuje się m.in. nawet dziesięciokrotnie mniejszą emisją cząstek stałych. Ponadto pojazdy zasilane gazem ziemnym poruszają się zdecydowanie ciszej, co jest szczególnie istotne w przypadku centrów miast.

Zobacz też