Wystartował 4 sezon Formuły E. – Zapoznajmy się z historią. Sezon 1.

Wystartował 4 sezon Formuły E. – Zapoznajmy się z historią. Sezon 1.

Projekt Formuła E jest projektem powołanym przez konsorcjum Formula E Holdings i licencjonowanym przez FIA. Za datę jego powołania przyjmuje się rok 2012. Inauguracja projektu czyi pierwsze ePrix miało miejsce 13 września 2014 roku.
W inauguracyjnym sezonie 2014 / 2015 odbyło się 11 wyścigów zwanych ePrix. Finałowe E-Prix miało miejsce 28 czerwca 2015 roku w Londynie. Inauguracyjny cykl wygrał team e.dams Renault w którym kierowcami byli Nicolas Prost i Sébastien Buemi. Zaś triumfatorem indywidualnym był kierowca Teamu China Racing NEXTEV TCR Formula E Team - Nelson Piquet Jr.

Z założenia przyjętego przez organizatorów cyklu wynika, w każdym wyścigu może brać udział 10 zespołów. W skład zespołu wchodzi dwóch kierowców oraz cztery pojazdy wyścigowe. Dlaczego cztery pojazdy? W trakcie wyścigu następuje bowiem obowiązkowa wymiana bolidów. Czas jednego wyścigu nie przekracza jednej godziny a maksymalna prędkość bolidów 220 km/h.

 • Pierwszy sezon jak pisaliśmy powyżej rozpoczął się 13 września w Pekinie w Chinach. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego ePrix.   
 • Drugi wyścig miał miejsce 22 listopada w Putrajaya w Malezji. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.   
 • Kolejny wyścig pierwszego sezonu odbył się  13 grudnia w Punta del Este w Urugwaju. Poniżej zapraszamy do obejrzenia relacji z trzeciego ePrix inauguracyjnego sezonu.   
 • Po zakończeniu zmagań w Urugwaju cykl przeniósł się do Argentyny. Tam 10 stycznia 2015 roku odbyło się ePrix w Buenos Aires. Oczywiście zapraszamy do obejrzenia relacji z przyjęcia kierowców i Teamów w słonecznym Buenos Aires.   
 • 14 marca 2015 roku kierowcy zawitali do USA. Tam w słonecznym Miami w Biscayne Bay miał miejsce kolejny wyścig cyklu.   
 • Kolejnym miejscem w którym spotkali się kierowcy było Long Beach. Tam 4 kwietnia kierowcy ścigali się na ulicznym torze. Relacja z imprezy poniżej. Był to ostatni wyścig poza „Starym Kontynentem”.   
 • Ekipy do Europy przybyły nie gdzie indziej jak do Monaco.  Tam 9 maja 2015 odbyło się pierwsze europejskie ePrix.


  Zapraszamy do przejazdu z Alanem Prostem ulicami Monaco.   
 • 23 maja cykl zagościł w Niemczech.  Tam na legendarnym lotniskuTempelhof miał miejsce kolejny wyścig cyklu. Tu znajdziecie Państwo relację z ePrix w Berlinie.   
 • W tym inauguracyjnym sezonie nie mogło się odbyć bez odwiedzin na Kremlu. I tak też się stało 23 maja 2015 roku ekipy ścigały się w Moskwie. Zapraszamy na kolejną godzinę z Formułą E   
 • Jak już pisaliśmy zakończenie cyklu miało miejsce w Londynie. 27 i 28 czerwca odbyły się dwa kończące pierwszy sezon wyścigi.

   


Zapraszamy do kolejnych informacji z historii tej nowej dyscypliny.