Polskie pantografy w drodze do Turcji

Firma EC Engineering wyprodukowała pierwszy pantograf tramwajowy 120EC dla tureckiej firmy Durmazlar, która dostarczy tramwaje dla Olsztyna.

Pantograf 120EC jest testowany lub został już kupiony przez odbiorców z wielu europejskich krajów: Rumunii, Ukrainy, Czech, Węgier oraz Niemiec. Pantograf jest nowoczesnym i uniwersalnym produktem: w konstrukcji wykorzystano system ADD, czyli automatycznego opadania pantografu w przypadku uszkodzenia nakładek węglowych pantografu lub ich nadmiernego zużycia. Dopuszczalna prędkość konstrukcyjna pantografu to 120 km/h.

- Nasza firma jest od wielu lat obecna w Turcji, jeśli chodzi o projektowanie pociągów metra i lokomotyw – podkreśla Ireneusz Łuczak, prezes EC Engineering. – Teraz wchodzimy na ten rynek także z naszymi produktami dla pojazdów szynowych.

Firma Durmazlar podpisała umowę z Olsztynem na dostawę 24 niskopodłogowych, nowoczesnych tramwajów Panorama. Pantografy do pojazdów dostarczy EC Engineering. Poprzednie tramwaje dla Olsztyna były zaprojektowane także przez krakowskich inżynierów, a wyprodukowane przez firmę Solaris.

EC Engineering jest jednym z największych na świecie dostawcą usług projektowych głównie na rynki Europy Zachodniej i Azji. Poza działalnością projektową spółka wytwarza oprzyrządowanie i komponenty do pojazdów w swoich dwóch zakładach produkcyjnych.