Deklaracja ABB: Możemy naładować auto 300 km w 10-12 minut

Wiele osób interesuje się możliwością zakupu auta elektrycznego. Jest to związane z ekonomią , ekologią i modą. Niestety wielu potencjalnych klientów odstrasza długi czas ładowania baterii i wizja konieczności całonocnego ładowania w garażu. Nie jest to do końca prawda, gdyż samochód nie musi mieć 100% naładowanej baterii, żeby wyjechać na ulicę, przeciętny użytkownik auta spędza na stacji ładowania o mocy 50 kW do 30 minut. Tego typu stacje są już  dostępne. Z czasem będą zamieniane na nowsze, bo technologia idzie do przodu.  Na targach w Stuttgarcie Firma ABB zaprezentowała nowoczesną stację ładowania pojazdów o mocy 150-350kW „Terra HP”, samochód który jest przystosowany do ładowania w takiej mocy, aby się naładować potrzebuje zaledwie 10-12 minut. Jednym słowem przeszkoda którą stanowił czas, zostaje pomału pokonywana.

Jakie mamy obecnie standardy  ładowania :

-szybkie ładowanie prądem stałym CHAdeMO i CCS/Combo2

-wolne ładowanie prądem przemiennym

 

Większość producentów samochodów te standardy wcieliło w życie. Wyjątkiem jest Tesla, która ma swój własny standard. Firma ABB w swoich stacjach ładowania posiada obydwie możliwości ładowania, co powoduje iż za pomocą tych stacji naładujemy prawie każdy samochód elektryczny.

 

Najważniejsze na dzień dzisiejszy jest budowani świadomości potencjalnego klienta. Niewiedza o rozwoju elektromobilności staje na przeszkodzie do rozwoju tej dziedziny. Dlatego trzeba jak najczęściej dzielić się wiedzą, aby przekonać ludzi, że samochód elektryczny, to nie jest już  problem, a wręcz przeciwnie.

Wysoka cena e pojazdów również może odstraszać, ale jest ona regulowana rynkiem, jeżeli rozwój tej branży  nabierze tempa ceny również się do tego dopasują. Spopularyzowanie elektromobilności doprowadzi zapewne do bardzo wielu zmian takich jak np. rozwój infrastruktury (stacje ładowania, serwisy)

 

„Eksperci z firmy ABB zaznaczają, że stopniowe, a nie masowe pojawienie się samochodów elektrycznych na polskich ulicach jest dobre. Dodają, że pospiech w tej sprawie jest ryzykowny i może przynieść odwrotne skutki.

-Współczesne gospodarki wielu krajów są oparte na pojazdach spalinowych. Dlatego też odpowiednie jest stopniowe wprowadzanie elektromobilności. Jeśli chcielibyśmy dokonać rewolucji, niosła by ona za sobą wiele negatywnych skutków. Wdrożenie elektromobilności trzeba realizować odważnie a jednocześnie rozważnie i odpowiedzialnie-przestrzega Magdalena Malewska z ABB”

 

Źródło: Rynek Infrastruktury